توضیحات کامل :

پاورپوینت مهارت شناسایی طرحواره ها در همسر

پاورپوینت مهارت شناسایی طرحواره ها در همسر شامل 44 اسلاید زیبا که با جدیدترین نسخه پاورپوینت طراحی شده و قابل ویرایش می باشد . این پاورپوینت برای دانشجویان روانشناسی وسایر دانشجویان مرتبط کاربرد دارد. در ادامه ابتدا بخشی از متن این پاورپوینت را برای شما آورده ایم ، سپس فهرست مطالب و در انتها تصویری از پیش نمایش اسلایدهای این پاورپوینت را برای شما قرار داده ایم تا بتوانید جزئیات آن را مشاهده کنید و در صورت تمایل در ادامه مطلب آن را دانلود نمایید .

مقدمه

همسر شما در ذهن شماست. شما هرگز نمی توانید به روان همسرتان وارد شوید و او را مستقیما بشناسید، بنابراین از بیرون به او نگاه می کنید ، به حرف هایش گوش می دهید ، رفتار های او را نظاره می کنید، رفتار های گذشته او را در ذهن خود مرور می کنید و با گذشت زمان در ذهن خود در مورد همسرتان به یکسری نتیجه گیری هایی می رسید که طرحواره نام دارد.

طرحواره ها تصویری ذهنی از فرد مورد نظر را در ذهن شما ایجاد می کند. در واقع طرحواره ها همان ویژگی هایی هستند که شما برای توصیف رفتار های همسرتان و نیز توصیف ویژگی های فردی وی بکار می گیرید. طرحواره ها تنها واقعیت هایی هستند که در آن لحظه در ذهن خود دارید. طرحواره هایی که برای تبیین و تعبیر اعمال همسرتان بکار می گیرید و برچسب هایی که هویت همسرتان را برای شما دقیقا معلوم می کنند ، بر همه ابعاد روابط شما تاثیر می گذارند.

برچسب هایی که به همسرتان می زنید بر احساس ، نحوه واکنش ، انتظارات و نحوه ی ارتباط شما تاثیر بسیار زیادی می گذارند. هر چه رویداد هایی که طرحواره معینی را تایید می کند، بیشتر  باشند، آن طرحواره رفتار و واکنش های فرد را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد.

ممکن است علاوه بر ویژگی های شخصیتی ، طرحواره هایی را در مورد انگیزه ها و امیال همسرتان بسازید، او می خواهد مرا کنترل کند، او خیلی حسابگر است یا  ممکن است درباره احساسات او نسبت به خود طرحواره بسازید ، او از من خسته شده است. یا در مورد قضاوت هایش در مورد خودتان طرحواره بسازید، فکر میکند من بی ثباتم ، به این نتیجه رسیده است که من نالایق ام.

اگر در مورد انگیزه ها ، امیال ، احساسات و قضاوت های همسرتان در مورد خود ، طرحواره های منفی بسازید، تاثیرات بسیار بدی بر روابط شما خواهند گذاشت. این طرحواره ها معمولا از طریق یکسری ذهن خوانی ها شکل گرفته و تقویت می شوند. شکل گیری طرحواره های منفی ابتدا از طریق تعبیر و تفسیر منفی برخی رفتار های مبهم همسرتان شروع می شوند. وقتی با توجه به برخی رفتار های مبهم همسر خود، تعبیر و تفسیر می کنید به مرور، طرحواره ای شکل می گیرد و هر رفتار کوچکی به یک واقعیت و باور بدیهی تبدیل می شود. طرحواره به مرور باعث بروز ناراحتی می شود، رفتار های بیشتری از همسرتان بر اساس آن تبیین می شوند و رفتار های شما نیز براساس آن ها انجام می شوند.

مخرب ترین طرحواره این است که اعتقاد داشته باشید همسرتان شما را دوست ندارد.” اگر مرا دوست داشت، بیشتر برایم وقت صرف میکرد” . ” اگر حس دوست داشتن در کار بود، نسبت به من فداکاری بیشتری انجام میداد”. ” اگر مرا دوست می داشت لباس هایی را می پوشید که من دوست دارم”. این طرحواره ها اغلب براساس حدس و گمان و تخیل ساخته می شوند، نه براساس واقعیت ها.

در این بخش شما را راهنمایی می کنیم ، طرحواره هایی را که تاثیر زیادی بر روابط شما می گذارند ، شناسایی کنید. وقتی بدانید که چگونه این طرحواره ها را در ذهن خود می سازید، نحوه تاثیر آن ها بر رفتار و احساسات خود را بهتر درک خواهید کرد. در آخر تمرینی داده می شود که درست بودن برخی طرحواره های شما را تعیین می کند. تمرینی داده می شود که رفتار هایی را که بر اساس طرحواره هایتان تعبیر کرده اید، دقیق تر تبیین کنید. با استفاده از فرایند همدلی صحیح ، می توانید دید منعطف تر و پذیرنده تری نسبت به برخی عادت های همسرتان اتخاذ کنید و بفهمید که رفتار های همسرتان در واقع تلاش هایی هستند که قبال رفتار های شما انجام می گیرند.

و .

فهرست مطالب

مقدمه
پایه نظری
چرا طرحواره ها تداوم می یابند؟
پر کردن ابهام
طرحواره ها و تاثیر آن ها بر روابط
شناسایی طرحواره ها
پیامد های طرحواره ها
منعطف کردن طرحواره ها
خلاصی از طرحواره ها
ایجاد همدلی